Karlovy Vary

Město Karlovy Vary, jehož založení se historicky datuje do poloviny 14.století, se v průběhu věků stalo světově proslulým místem lázeňství, lázeňské péče a cestovního ruchu. Vždy bylo a stále je navštěvováno významnými osobnostmi světových dějin - politiky, umělci, sportovci. Představme si nyní ve stručnosti lázně Karlovy Vary, které ročně navštíví okolo 2 milionů lidí. Jejich současnou podobu nejvíce ovlivnila stavební činnost 19.století a móda historismu a secese. V Karlových Varech vyvěrá více než 70 teplých pramenů (teplota mezi 35-73 stupni Celsia), jež jsou užívány k pití, koupelím i speciálním procedurám.

 
Lázeňská léčba v Karlových Varech je vhodná zejména pro nemoci zažívacího a pohybového ústrojí, pro poruchy výměny látkové a také pro rekonvalescenci po operacích různého druhu. Mezi dominanty lázeňského území patří budova Lázní I a husitský kostel sv. Petra a Pavla, který je mimo jiné využívaný díky své jedinečné akustice pro koncerty klasické hudby. V jejich těsném sousedství se nachází Villa Basileia****. V samém středu lázeňské zóny pak Zámecké lázně, které nabízejí kromě oddychu a ubytování jak komplexní dlouhodobou lázeňskou péči, tak krátkodobé a stále populárnější wellness pobyty na té nejšpičkovější úrovni. Lázně, to jsou také kolonády a promenádní místa. V Karlových Varech patří k nejhezčím Sadová kolonáda vídeňských architektů Hellmera a Fellnera, dále Mlýnská kolonáda architekta Zítka a nesmíme zapomenout ani na Vřídelní kolonádu hned vedle Zámeckých Lázní s nejsilnějším a nejteplejším pramenem Vřídlem ( 72 st.Celsia).

 
Za pozornost návštěvníků stojí i budova Městského divadla, rovněž postavená dle návrhu architektů Hellmera a Fellnera. Naproti ní se nachází slavná kavárna Elefant. Nad Mlýnskou kolonádou pak začíná rezidenční a vilová čtvrt - tzv.Karlovarský Westend - s překrásným pravoslavným kostelem a několika luxusními hotelovými komplexy. Karlovy Vary vždy poskytovaly a poskytují komfortní podmínky pro léčbu i odpočinek hostů, mnohdy i z řad světových politiků, monarchů či filmových celebrit. S moderní historií města je spjat i Mezinárodní filmový festival, který je svým významem hrdě srovnatelný s festivaly v Cannes, Berlíně, San Sebastianu či Benátkách. Sportovní vyžití a relax nabízejí také golfová hřiště-na dostihovém závodišti, Olšová Vrata, Cihelny nebo tenisový areál Gejzírpark. Karlovy Vary jsou světově proslulé i výrobou bylinného likéru Becherovka, porcelánem Thun či sklem Moser.